איך עובד שער חשמלי מאלומיניום

שער חשמלי מאלומיניום מורכב מאוסף של רכיבים בודדים המשתלבים למכונה חדשה.

בדרך כלל, הרכיבים כוללים מנועים להנעת השער, מכשירי בטיחות בכדי שהשער לא יפגע באנשים או חפצים ומנגנון שמורה לשער להיפתח ולהיסגר.

ובכן, הבה נפרק את השלבים לפי סדר התרחשותם במערכת שער אלומיניום חשמלי.

פתיחת שערים חשמליים מאלומיניום

השיטה הנפוצה ביותר לפתיחה וסגירה של שער היא מכשיר שנקרא משדר, שלט רחוק, שלט לשער או מפתח לשליטה מרחוק. זהו מכשיר ידני קטן עם כמה מקשים.

מספר המקשים בדרך כלל תואם למספר הערוצים הקיים בשלט, ובהתאם למספר המערכות השונות שהוא יכול לתפעל. לדוגמה, שלט בעל שני ערוצים יכול להעביר אות לשני מכשירים נפרדים.

בדרך כלל, לחיצה על אותו המקש תגיד לשער החשמלי להיפתח במלואו או להיסגר במלואו, בהסתמך על המצב שבו נמצא השער כשהמקש נלחץ.

כשנלחץ המקש המתאים, המכשיר שולח אות למקלט המחובר לבקרי המנוע של השער.

בבריטניה נעשה שימוש בשני תדרים להעברת אות, 433MHz ו- 868MHz.

משדרים ומקלטים במערכת שער חשמלי מאלומיניום צריכים להשתמש בתדר זהה. השלטים משתמשים בטכנולוגיות קידוד שונות הכוללות קוד משתנה (rolling code) או קוד קבוע (fixed code).

כששלטים חדשים מתווספים למערכת קיימת, הם מוכרחים להימצא בתדר הנכון ובסוג הקידוד המתאים לפני שניתן יהיה להגדירם לעבודה עם המקלט הקיים. כשמקלט מקבל אות משלט אשר מצומד אליו, הוא אומר למנוע או מנועי השער לפעול. אם השער פתוח, הפקודה גורמת לו להיסגר ולהיפך.

דרכים חלופיות לפתיחת שער חשמלי מאלומיניום לעתים קרובות ניתנות לביצוע באמצעות מערכת בקרת גישה. במערכת בקרת גישה פשוטה ביותר יהיה מקש מחוץ לשער אשר מצלצל בפעמון או משמיע צליל בתוך הבית כאשר נלחץ. לאחר מכן נלחץ מקש נוסף בתוך הבית כדי להפעיל את השער בכדי שהמבקר יוכל להיכנס פנימה.

ישנן מגבלות ברורות למערכות שלא מאפשרות צורה כלשהי של תקשורת בתהליך. מערכות הנקראות מכשירי אינטרקום מאפשרות למבקר לדבר עם דיירי הבית לפני שהוא נכנס פנימה או כניסתו נמנעת. מכשירי אינטרקום לבקרת גישה עם אודיו ווידאו מאפשרים לדיירים לראות את המבקרים ולדבר עמם.

מערכות אינטרקום ניתנות לחיווט או לשימוש באמצעות מגוון טכנולוגיות אלחוטיות. רדיו הוא המבוסס ביותר, כאשר בשנים האחרונות ה- Wi-Fi צובר פופולריות. מערכות GSM משתמשות בטכנולוגיה של טלפונים ניידים ויכולות לתפעל שערים מכל מקום בעולם היכן שהאות הנייד תואם לרשת הסלולרית שבשימוש.

ניתן להוסיף אבטחה חיצונית נוספת למערכת בקרת גישה לשער חשמלי מאלומיניום בעזרת לוח מקשים שדורש הזנה של שילובי מספרים מוגדרים לתפעול השער. כרטיס קורא קרבה עושה את אותו הדבר כשלוחצים על המקשים הנכונים בשלט. וקוראי כרטיסים פותחים שערים כשכרטיסי רצועה מגנטיים עוברים במנגנונים שלהם.

כשמדברים על שערים חשמליים מאלומיניום האות שנשלח לבקרי השער משלטי שער, מכשירי אינטרקום או לוחות מקשים לבקרת גישה מורה לבקרי מנוע השער להפעיל את מנוע השער היחיד בשער הזזה או (בדרך כלל) שני מנועים בשער כנף.

בדרך כלל מנועים אלה משתמשים במנועים חשמליים או מערכות הידראוליות בכדי להזיז את השער. שערי כנף מסתובבים סביב צירים על עמודי השער בצדי הכניסה. שערי הזזה נעים על גלגלים לאורך מסילות המונחות לאורך הכניסה ונתמכים בחלקו העליון של השער מעל המנוע בהתקן מסתובב.

בין השיטות בהן משתמשים שערי כנף קיימות זרועות עם מפרקים, זרועות הידראוליות, ברגים לינאריים או מנועים תת-קרקעיים מוחבאים.

שערי הזזה מונעים על ידי מנוע סטטי עם גלגל שיניים חיצוני במנוע ההנעה שמתחבר להתקן משונן המורכב לאורך השער. סיבוב גלגל השיניים מניע את ההתקן וכתוצאה מכך את השער.

שערים חשמליים מאלומיניום

שער חשמלי מאלומיניום בתזוזה עלול להוות סכנה אם לא נמנע ממנו לבוא במגע עם חפץ או אדם

ניתן להימנע ממגע באמצעות הימנעות פיזית מגישה לאזורים מסוכנים, כגון שערים פתוחים שמחליקים על מסילות. במצב כזה יד או רגל עלולים להיתפס בין המרווחים בתוך השער בעודו נע במסילה. אם היד או הרגל נשאבים פנימה אל תוך המרווח במסילות, המשך התנועה של השער תשבור את היד או הרגל. רשת תיל שמונעת מגפיים לעבור מבעד למרווחים אלה מספקת הרחקה פיזית מאזור הסכנה.

אמצעי בטיחות חשמליים כוללים שימוש בחיישני אור תת-אדומים. אלה עובדים בזוגות כאשר אחד פולט קרן אור בלתי נראית לכיוון השני. אם הקרן נשברת נשלח אות לבקרי השער לעצור את הפעולה. הצבתם לאורך אזורי גישה מסוכנים עוצרת את השער כשמישהו שובר את הקרן בעודו נכנס פנימה.

כמו כן, ניתן ליישם מגני פינות מגומי על הפינות המובילות של השער הזז. אלה נועדו לעצור ולהפוך את כיוון תנועת השער כשמגן הפינה בא במגע עם כל דבר שהוא.

למאמר הבא: שערים חשמליים מאלומיניום >>

למידע נוסף: חיפוי אלומיניום | גדר אלומיניום | פרגולות אלומיניום דמוי עץ | מעקות אלומיניום | שערים חשמליים פרגולת אלומיניום

מאת: סילברגייט

צור קשר